Kontakta oss

Nordens Ark
Åby säteri
456 93 Hunnebostrand
Org. nr 854600 - 6191
Tel 0523-795 90
Fax 0523-520 87
nordensark@nordensark.se
www.nordensark.se 

Kansliet

Mats Höggren, Vd
0705-58 27 96
mats.hoggren@nordensark.se

Linnéa Johansson, Vice vd
0523-791 84
linnea johansson@nordensark.se

Maria Hoffmann, Ekonomiansvarig
0523-795 92
maria@nordensark.se

Linda Gadd, HR/Personal
0523-79596
linda.gadd@nordensark.se

Hotell, konferens och aktiviteter

Bokning av hotellrum, konferens, arrangemang och aktiviteter.
Dagtid via telefon och mail, kvällstid via mail och hemsida
0523-795 90
hotell@nordensark.se 

Anders Meuller, Hotellchef
0724-021496
anders.meuller@nordensark.se

Sandra Karlsson, Arbetsledare hotell- & gästservice
0523-795 98
sandra.karlsson@nordensark.se

Marknad & kommunikation

Therese Patriksson, Marknadschef
0523-795 93
therese.patriksson@nordensark.se

Camilla Törnebohm, Hemsida
0523-795 95
camilla.tornebohm@nordensark.se

Jenny Magnusson, Sociala medier
0523-795 44
jenny.magnusson@nordensark.se

Lotta Olofsson, Gåvor, Till Minne, Donationer
0523-795 47
lotta@nordensark.se

Utbildning

Jenny Loberg, Pedagogisk chef 
0725-280849
jenny.loberg@nordensark.se

Björn Johansson, Utbildning
0523-791 81
bjorn.johansson@nordensark.se

Eva Andersson, Utbildning 
0523-791 820732-70 63 50
eva.andersson@nordensark.se

Djur- och skur förskola
0734-61 17 30
djurochskur@nordensark.se 

Zoologisk avdelning 

Mats Niklasson, Vetenskaplig ledare
0523-797 82, 0732-74 75 30
mats.niklasson@nordensark.se 

Ewa Wikberg, Zoologisk chef
0523-797 81, 0701-90 32 48
ewa.wikberg@nordensark.se

Christer Larsson, Projektledare
0523-795 94, 0705-84 75 27
christer@nordensark.se

Emma Nygren, Zoologisk administration och bevarandekoordinator
0523-791 85, 0725-58 03 34
emma.nygren@nordensark.se

Karin Larsson, Zoologiska administration
0523-791 85, 0725-57 96 50
karin.larsson@nordensark.se

Djurvården

Alfred Lindskog, Arbetsledare
0703 - 32 87 97
alfred.lindskog@nordensark.se

Ingela Andersson, Arbetsledare
0702-41 86 20
ingela.andersson@nordensark.se

Therese Lindström, Arbetsledare
0725-58 02 090523-797 85
therese.lindstrom@nordensark.se

Underhåll

Mikael Fredriksson, Arbetsledare
0523-795 430725-46 91 05
mikael.fredriksson@nordensark.se

Nordens Arks Vänner

Camilla Törnebohm, kanslist
0523-795 95
nordensarksvanner@nordensark.se

Mary Ballard-Johansson, Ordförande Nordens Arks Vänner
0708 - 81 60 04