Nu lyfter 15 storkungar från Nordens Ark mot ett liv i det vilda
I helgen är det åter dags för en av sommarens mest uppskattade händelser, årets storksläpp i Skåne. Bland de 28 vita storkar som nu får påbörja ett liv i det vilda finns 15 ungar som fötts upp på Nordens Ark under våren.
Vit stork med ungar. Foto: Erik Edvardsson
Nordens Ark har under många år varit en aktiv partner i det Svenska Storkprojektet, vars mål är att återetablera den vita storken i Sverige. I parkens våtmarksområde hålls 12–15 häckande storkpar och varje sommar skickas årets ungar till Skåne för att sättas ut tillsammans med andra ungstorkar.
– Att få följa storkarna från de första dagarna i boet till utsättningen i Skåne är fantastiskt. Nu hoppas vi att de får en lyckad höstflytt och så småningom återvänder för att bidra till den växande svenska storkpopulationen, säger Dick Liljegren, djurvårdare på Nordens Ark.
Storkungarna släpps ut i större grupper för att ge dem bästa möjliga förutsättningar inför den första höstflytten till Afrika. Att flyga tillsammans är avgörande för de unga fåglarnas chanser att ge sig av söderut. Ensamma eller i små grupper är risken större att de stannar kvar i Sverige över vintern, något de sällan överlever.
När de efter några år blir könsmogna återvänder många till Europa för att häcka och en del hittar tillbaka till Skåne.
Den vita storken försvann som häckfågel i Sverige under 1950-talet efter att våtmarker dikats ut och odlingslandskapet förändrats. Sedan 1989 har Svenska Storkprojektet arbetat med uppfödning, utsättningar och restaurering av livsmiljöer för att återetablera en vild och flyttande storkstam i Sverige. I dag häckar 54 par vita storkar i Sverige, samtliga i Skåne. Populationen är dock fortfarande beroende av fortsatta utsättningar innan den kan bli helt självbärande.
Årets utsättning är ännu ett viktigt steg i det långsiktiga arbetet. Tillsammans hoppas Nordens Ark och Svenska Storkprojektet att allt fler storkar i framtiden ska återvända till Sverige för att häcka.
Praktisk information om årets storksläpp som arrangeras av Svenska Storkprojektet.
Datum: Lördag 25 juli
Tid: Kl. 13.00–14.00
Plats: Hemmestorps mölla, Hemmestorps byaväg 144-77, 275 63 Blentarp
Observera: Infart och parkering sker endast från norr via väg 11. Följ skyltningen på plats. Infarten från söder är avstängd. Under dagen erbjuds även särskilda aktiviteter för barn. Besökare rekommenderas att komma i god tid.
Entré: 120 kronor för vuxna (inklusive kaffe). Barn under 15 år har fri entré. Betalning sker med Swish eller kontanter.