Pollinator Ambassador Day – en dag för våra vilda pollinatörer!
Nordens Ark arrangerar den första upplagan av Pollinator Ambassador Day och deltar i Europas största gemensamma inventering av vilda pollinatörer.
Den 23 maj arrangerar Nordens Ark den första upplagan av Pollinator Ambassador Day, en temadag som uppmärksammar pollinerande insekters avgörande betydelse för naturen och det pågående arbetet för att bevara dem. Samtidigt deltar Nordens Ark i Europas största samordnade inventering av vilda pollinatörer inom ramen för EU-projektet Zoo LIFE Pollinators.

Fetörtsblåvinge. Foto: Jimmy Helgesson
Projektet samlar zoologiska institutioner och naturvårdsorganisationer i sju europeiska länder i ett gemensamt arbete för att kartlägga fjärilar, blomflugor och vilda bin. Fram till slutet av september kommer data att samlas in samtidigt över hela Europa för att skapa en gemensam bild av pollinatörernas situation och livsmiljöer. Resultaten ska ligga till grund för framtida restaureringsinsatser som syftar till att bromsa den kraftiga minskningen av pollinerande insekter.
– Hos alla deltagande institutioner har vi tagit hänsyn till latitud och olika klimatförhållanden för att kunna samla in jämförbara data, säger Karin Amsten, forskningssamordnare på Nordens Ark och ansvarig för projektets arbetsområde kring övervakning.
På Nordens Ark sker inventeringarna längs särskilt utvalda observationssträckor där utbildad personal regelbundet registrerar och identifierar pollinerande insekter. Arbetet omfattar också botaniska inventeringar för att undersöka vilka växter och livsmiljöer som är viktiga för pollinatörerna. Behovet av insatser är stort. Enligt Europeiska miljöbyrån är många av Europas pollinerande insekter hotade, samtidigt som deras livsmiljöer minskar.
Under Pollinator Ambassador Day, lördag 23 maj, arrangeras roliga aktiviteter för hela familjen på Nordens Ark. Besökare kan bland annat följa med på guidade turer om pollinatörer och lära sig hur man rapporterar observationer av fjärilar, bin och andra insekter för att bidra till medborgarforskning.
– Pollinatörer är helt avgörande för fungerande ekosystem och för vår livsmedelsförsörjning. Genom den här dagen vill vi både lyfta deras betydelse och visa hur viktig den långsiktiga datainsamlingen är för framtidens naturvårdsarbete, säger Karin Amsten. Samtliga partnerorganisationer kommer därför att arrangera föreläsningar, workshops, familjeaktiviteter och citizen science-insatser på flera håll i Europa för att öka kunskapen om våra viktiga pollinatörer.
Läs mer om programmet i parken 23 maj Pollinator Ambassador Day
Om Zoo LIFE Pollinators 2025–2029
Zoo LIFE Pollinators 2025–2029 är ett EU-medfinansierat projekt som samlar 16 partnerorganisationer i nio europeiska länder. Projektet leds av Zoom Torino Biopark tillsammans med zoologiska institutioner i Rumänien (Brașov Zoo), Danmark (Köpenhamn Zoo), Ungern (Debrecen Zoo), Sverige (Nordens Ark och Slottsskogen), Spanien (Oasis Wildlife Fuerteventura) och Kroatien (Zagreb Zoo). Därutöver medverkar flera vetenskapliga och tekniska partner, bland annat universitet, naturvårdsorganisationer och specialiserade expertnätverk inom pollinatörsbevarande. Läs gärna mer om projektet här
Projektet medfinansieras av EU och kommer att pågå till och med 2029.